Czy chorobie Hashimoto można zapobiec?

Hashimoto pod kontrolą

Jak zapobiec chorobie Hashimoto?

Przyczyny choroby Hashimoto dzielimy na dwie grupy: czynniki genetyczne (czyli wrodzone) i czynniki środowiskowe (czyli wszystko to, z czym nasz organizm spotyka się podczas całego życia, np. dieta, alkohol, zanieczyszczenie powietrza). Biorąc pod uwagę, jak duży udział w powstawaniu tej choroby mają czynniki genetyczne oraz jak mało wiemy o wywołujących ją czynnikach środowiskowych, nie możemy, póki co, skutecznie jej zapobiegać.

W ostatnich latach dużo słyszymy o leczeniu choroby Hashimoto dietą lub wręcz o zapobieganiu jej za pomocą odpowiednich składników pokarmowych czy suplementów. W przestrzeni publicznej, zwłaszcza w internecie, mamy obecnie do czynienia z wymieszaniem informacji potwierdzonych naukowo i tych zupełnie fałszywych.

Co na to nauka?

Do tej pory najwięcej badań poświęcono glutenowi, laktozie, selenowi i witaminie D3. Pierwsze dwa składniki – gluten i laktoza – są często obwiniane o wywoływanie w organizmie reakcji zapalnej lub alergicznej, co ma wywoływać atak na nasze własne komórki. Jednak na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, cierpi tylko 1 na 62 osoby z niedoczynnością tarczycy. Źródłem glutenu jest przede wszystkim pszenica, żyto i jęczmień, a laktozy – mleko i przetwory mleczne. Do tej pory badania kliniczne nie wykazały korzyści z wykluczenia tych pokarmów z diety ani w celu zapobiegania, ani leczenia choroby Hashimoto.

Wśród suplementów najbardziej obiecujące wyniki w badaniach wykazał selen w połączeniu z inozytolem oraz witamina D3. Liczba przebadanych pacjentów nie była jednak wysoka i nie wykazano wystarczająco silnych dowodów na zapobieganie niedoczynności tarczycy przez te substancje. Co więcej, nieuzasadnione przyjmowanie selenu może być niekorzystne dla zdrowia.

Obecnie największy nacisk kładzie się więc na wczesne wykrywanie niedoczynności tarczycy – zaleca się w tym celu oznaczanie TSH u osoby dorosłej raz w roku.

Kurs Hashimoto pod kontroląWczesne wykrycie choroby tarczycy pozwala na konkretne działania celem zmniejszenia objawów, takich jak zmęczenie, bezsenność, spowolnienie metabolizmu, kopoty z koncentracją, suchość skóry. Badania przeprowadzane wśród różnych grup uczestniczek wykazały, że regularne ćwiczenia w odpowiedniej dawce i intensynwości, dopasowana dieta, oraz ćwiczenia oddechowe, mogą zdecydowanie zmniejszyć występowanie objawów tarczycy.

 

Komentarze