Rola – tarczyca i jej współpraca z innymi hormonami w chorobie Hashimoto.

Jaki lekarz ma czas tłumaczyć jaka jest rola tarczycy oraz za co odpowiada hormon t3 i t4? Odpowiedź – żaden. Dowiesz się jaka jest funkcja tarczycy, jakie tarczyca hormony produkuje i za co odpowiada.

Tarczyca jest niewielkim narządem w kształcie motyla. Obrazek tarczycy to gruczoł złożony z dwóch płatów oraz cieśni i jest położony w dolnej części szyi – w normalnych warunkach nie można jej wyczuć palcami. Funkcja tarczycy to produkcja hormonów, czyli substancje kontrolujących czynność większości tkanek w organizmie człowieka.

Rola Tarczycy to produkcja 3 różnych hormonów: tetrajodotyroniny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Do produkcji T3 i T4 niezbędny jest jod, gromadzony w komórkach tarczycy. To, ile jodu dziennie potrzebujemy zależy od wieku, płci i aktualnego stanu organizmu (zapotrzebowanie różni się, np. w ciąży i w okresie laktacji).

W kontekście choroby Hashimoto interesują nas dwa hormony: trójjodotyronina (T3) i tetrajodotyronina (T4). 85% całej produkcji tarczycy to T4 – hormon mało aktywny, z którego w nerkach i wątrobie odłącza się jedna cząsteczka jodu i powstaje znacznie bardziej aktywna T3. To głównie T3 oddziałuje z komórkami naszego organizmu.

 

Funkcja tarczycy uznawana jest za najbardziej wszechstronną poprzez swoje hormony,  w całym organizmie człowieka. Są niezbędne podczas kształtowania tkanek płodu już w łonie matki, przede wszystkim do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Regulują metabolizm całego organizmu, czyli tempo, w jakim w naszym ciele zachodzą procesy chemiczne, takie jak spalanie glukozy, magazynowanie węglowodanów, produkcja i rozkład tłuszczów oraz białek. T3 odpowiada także za produkcję ciepła przez nasze ciało. Można powiedzieć, że funkcja tarczycy to stanie na czele wielkiej fabryki, jaką jest nasz organizm, i nadzorowanie tempa jej pracy oraz rodzaj produkowanych substancji.

 

Nad funkcja tarczycy do produkcji i wydzielania hormonów czuwa inny hormon – tyreotropina (TSH) wydzielana przez przysadkę mózgową w odpowiedzi na ilość T3 i T4 we krwi. Jeśli hormonów tarczycy jest za dużo, przysadka wydziela mniej TSH, a tarczyca zwalnia z wytwarzaniem T3 i T4. W sytuacji odwrotnej, gdy T3 i T4 jest za mało, poziom TSH we krwi wzrasta i pobudza tarczycę do pracy.

 

 

Komentarze