Jak fizjoterapeuta i osteopata mogą pomóc pacjentom z chorobą Hashimoto

Jaki Lekarz? Nie tylko lekarz może pomóc przy chorobie Hashimoto, ale też fizjoterapueta lub osteopata? Kilka praktycznych porad od fizjoterapeutki, które pomogą w chorobie tarczycy.

Choroba Hashimoto dotyka wielu różnych układów naszego ciała, dlatego wymaga wielowymiarowego, holistycznego podejścia. Zadając sobie pytanie jaki lekarz może pomóc przy chorobie tarczycy, warto także skorzystać z pomocy fizjoterapeutów i osteopatów, którzy mogą zaoferować swoją pomoc w procesie leczenia.

Jednym z istotnych problemów, z jakimi zmagają się osoby z chorobą Hashimoto, jest
zwiększenie masy ciała, aż do nadwagi, a nawet otyłości. Fizjoterapeuta pomoże ustalić cały
plan treningowy, uwzględniający lubianą przez Pacjenta aktywność fizyczną. Istotne jest to,
by wziąć pod uwagę aktualny stan zdrowia danej osoby – inaczej będzie wyglądał program
ćwiczeń dla osoby zaczynającej przygodę z regularną aktywnością fizyczną, a inaczej w
przypadku osób, które ćwiczą już od dłuższego czasu.

Choroba Hashimoto a aktywność fizyczna to często zadawane pytanie. Zbyt delikatne treningi nie poprawią wydolności organizmu, ani nie pomogą zmniejszyć wagi, a z kolei za duże obciążenia będą mogły doprowadzić do zbytniej eksploatacji ciała i jeszcze bardziej zaburzą gospodarkę hormonalną. Ważne, by terapeuta uwzględnił w planie treningowym aktualny stan Pacjenta oraz ewentualne choroby współistniejące, choćby insulinooporność. Świetnie sprawdzi się połączenie wiedzy fizjoterapeutycznej z wiedzą dietetyczną, w celu uzyskania dobrego balansu i harmonii w układzie hormonalnym.

Jednym z objawów choroby Hashimoto są obrzęki. Często jest to nie tylko defekt estetyczny, ale też istotny problem zdrowotny. W tym aspekcie fizjoterapeuci i osteopaci także mogą znacznie pomóc. W walce z obrzękami sprawdza się drenaż limfatyczny. Jest to zbiór różnych technik, mających na celu odprowadzenie limfy ze śródmiąższu tkankowego do naczyń limfatycznych i dalej do krążenia żylnego. Wykonanie tej terapii technicznie zwykle będzie się różnić w zależności od tego, czy robić ją będzie fizjoterapeuta, czy osteopata, z podobną skutecznością.

Drenaż limfatyczny przy chorobie tarczycy najlepsze wyniki osiąga, gdy pracuje się na całym ciele, a nie tylko jednym problematycznym obszarze. Istotnymi, wręcz kluczowymi miejscami, które trzeba opracować, są kąty żylne (znajdujące się w okolicy obojczyków) i przepona. „Udrożnienie” tych dwóch obszarów zwiększy działanie drenażu, wykonanego na przykład na kończynach dolnych.

Ciekawą propozycję terapii mogą zaproponować Pacjentom także osteopaci. Wykorzystując wiedzę z zakresu terapii wisceralnej, neurologii i fizjologii, mogą oni popracować w okolicy tarczycy i naczyń, które zaopatrują ja w krew. Mogą poprawić drenaż limfatyczny jej okolicy, dzięki czemu narząd będzie lepiej odżywiony. Sprawi to, że tarczyca będzie miała lepsze środowisko do funkcjonowania. Nie znaczy to, że po takim działaniu Hashimoto nagle zniknie, ale terapia osteopatyczna może pomóc utrzymać chorobę w ryzach.

Komentarze